Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola - Cirkevná základná škola Ferenca Fegyvernekiho s vjm.,Šahy
Hlavná stránka
Az iskola arculata - Profil školy | Az iskola vezetősége - Vedenie školy |

Az iskoláról - O škole

Az iskola arculata - Profil školy

Intézményünk egyedülálló helyet tölt be a szlovákiai iskolák palettáján, lévén a legnagyobb magyar tannyelvű egyházi oktatási intézmény az országban.

Az Alapiskola  névadója Fegyverneki Ferenc, az európai hírű humanista szerzetes, aki a 16. században közel 30 évig teljesített préposti szolgálatot a város monostorában, ahol nagy gondot fordított a humanista műveltség terjesztésére.

Iskolánkban az oktatás két épületben folyik, melyek jól felszerelt tantermekkel várják a tanulókat. A szaktantárgyak oktatása külön helyiségekben zajlik, ilyenek a fizikai, kémiai, biolóogiai, zene-, torna-, valamint nyelvi terem.

Az alapiskola tanulói már a harmadik osztálytól angol vagy német nyelvoktatásban részesülnek.

Tanulóink étkeztetése az iskola mellett működő étteremben biztosított.

Iskolánkon kiemelt szerepe van a vallásos nevelésnek és oktatásnak. A hittanórákon diákjaink megismerhetik a keresztény hit tanításait, szilárd alapokat kapnak hitéletük építéséhez. Két iskolakápolnánk közül az egyikben hetente egy alkalommal szentmisén vesznek részt tanulóink.

Iskolánk hagyományos rendezvényei:

v     „ Isten hozott rózsám“ országos népdalverseny

v     hagyományőrző táncház, kismesterségek

v     karácsonyi és tanévzáró kultúrműsor

v     találkozás és játék az óvodásokkal

v     az alsótagozatos tanulók időszakos kiállításai és versenyei: sárkánykészítés, őszi termények bemutatása, hóember készítése, húsvéti tojásfestés stb.

v     földrajzi vetélkedő aktuális témákról az alapiskola és a gimnázium párhuzamos osztályai között

v     Mikulás-ünnepség a kápolnában

v     sajátkészítésű betlehemek kiállítása

v     lelki napok

v     minden hónap első szombatján ifjúsági szentmise a helyi római katolikus templomban

v     énekkari alkotótábor

v     jótékonysági szülői bál

v     jelmezverseny

v     farsangi diszkó és diákbál

v     sportnap

v     diákbörze

v     úszótanfolyamok és sítúrák

v     2-4. évfolyamok részére Erdei iskola

v     kirándulások, színházlátogatások, exkurziók

v     bekapcsolódunk a Rákellenes Liga által szervezett Nárciszok napja” jótékonysági rendezvénybe és hozzájárulunk a besztercebányai onkológiai osztályon fekvő beteg gyermekek kezelésének anyagi költségeihez.

A gyermekek körében közkedvelt Csalóka bábcsoport 1993-ban alakult. Tréfás műsoraikkal mosolyt csalnak nemcsak diákjaink, hanem a környék óvodásainak és felnőtteinek arcára is.

A Hócompóc színjátszókör tagjai népmesékkel és irodalmi összeállításokkal gazdagítják iskolánk kulturális életét.

A hagyományőrző Búzavirág népi éneklőcsoport őseink dallamvilágából szólaltat meg szebbnél szebb dalokat. Különböző városi és iskolai rendezvényeken kívül bemutatkoztak már a Nagysallói Találkozón és az  Újradaloló Ipolyvölgyén is. Szép eredményeket értek el a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőn és az  Isten hozott rózsám népdalversenyen.

Fészek iskolánk diáklapja. Az első szám 1996 októberében jelent meg. Szerkesztői folyamatosan cserélődnek, a lap jellege is változó. A rajzok, írások, versek, keresztrejtvények és viccek mellett évente egyszer egy felelet alól mentesítő Fészek-kártya is található benne.