Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola - Cirkevná základná škola Ferenca Fegyvernekiho s vjm.,Šahy
Hlavná stránka

Új Házirend

Cím

Új Házirend


H Á Z I R E N D

 

A.          Mindenki, aki iskolánkat választotta, köteles betartani fenntartónknak, a Pozsony – Nagyszombati Érsekség alapszabályzatának ( „Interný štatút katolíckych škôl Bratislavsko – trnavskej arcidiecézy” )  ide vonatkozó rendeleteit :

„ A katolikus óvodába, alapiskolába és  középiskolába felvételt nyerhetnek katolikus, más vallású illetve semmilyen vallást nem gyakorló        családok gyerekei, ha a szülők és gyerekeik tudatában vannak az iskola       katolikus szellemiségével és hajlandók részt venni az iskola egész           működésében azzal, hogy az iskola egyidejűleg elfogadja szabad meggyőződésüket.

- A katolikus iskola minden osztályában heti két tanítási órában órarend szerint oktatják a hittant. A hittan egyike a fő tantárgyaknak. A tanuló hittan órán való részvétele nem képezi szabad választás tárgyát. „

 

I.Általános rendelkezések

 

1.       A tanítás iskolánkban 8,00- kor kezdődik. Minden tanuló köteles időben érkezni, mégpedig úgy, hogy az első tanítási órára kellőképp felkészülhessen /cipőt válthasson, elfoglalhassa helyét az osztályban, tanszereit, tankönyvét elővehesse stb./

 

2.       Késni csak indokolt esetben /autóbuszkésés, egészségügyi, családi okok miatt/ lehet, s a késés okát jelenteni kell az illető pedagógusnak vagy az osztályfőnöknek.

 

3.       Iskolába érkezés után a tanulók az osztályokba mehetnek.

 

4.       Az iskolába érkezéskor a kijelölt öltözőben mindenki köteles cipőt váltani. A cipőváltás  akkor is kötelező, ha a tanulók az egyik épületből a másikba mennek /osztott órák, nyelvi órák, testnevelés, munkára nevelés,  laboratóriumi órák,  esetében/, vagy nagyszünetben ha az udvaron tartózkodnak. Az egyik épületből a másik épületbe való átvonuláskor a váltócipőt magukkal viszik.

 

5.       Az osztályban és az iskola területén minden tanuló köteles megőrizni a tisztaságot és a rendet, óvni az iskola berendezését. Ha a tanuló szándékosan vagy gondatlanságból megrongálja az iskola berendezését, akkor a szülei kötelesek a kár megtérítésére.  Ez vonatkozik az illemhelyek lefolyóinak szándékos vagy gondatlanságból előidézett eltömítésére is.

 

6.       A tanítási órán a tanulóknak tilos a mobiltelefonok használata.  Az elvesztett telefonokért, műszaki cikkekért, értékes tárgyakért és pénzösszegekért az iskola nem vállal felelősséget.

 

7.       A tanulónak tilos fölösleges tárgyakat /játékokat, veszélyes eszközöket/, állatokat hordania az iskolába.

 

8.       Tilos a cigaretta, az alkohol és a kábítószer fogyasztása. Súlyos vétségnek számít a törvény megszegése, melyet az igazgatóság a szülővel is köteles tudatni. Ismételt törvényszegés esetén az igazgatóság jelenti az illetékes szerveknek.

 

9.       Nagyszünetben a tanulók az osztályokban maradhatnak, jó idő esetén az udvarra mennek. Az udvarra azonban csak a pedagógus engedélyével és felügyeletével mehetnek. A tanulók az osztályból az iskola más termeibe való áthelyezkedéskor a folyosó és a lépcső jobb oldalát használják.

 

10.   Szünetekben a rendre mindkét épületben a szolgálatos pedagógus és az általuk kijelölt tanuló ügyel. A pedagógus ügyelete előtt és után a takarítónők és a gondnok felelnek a rendért.

 

11.    A tanuló köteles az iskolában illő, ápolt külsővel és az egyházi iskola szellemiségének  megfelelő viseletben megjelenni.

   

12.  A tanítás imával kezdődik és azzal is fejeződik be.  Az imát az illető   pedagógus vagy a diákok szabadon választják.    A hét első napján a kijelölt    pedagógus az iskolarádión  keresztül vezeti az imát,  és tart rövid          elmélkedést.

 

13.  Illő, hogy iskolánk tanulói a vasárnapi és ünnepi istentiszteleteken      rendszeresen részt vegyenek. Ezen kívül hetente legalább egyszer a köznapi szentmisén is vegyenek részt. A templomban is keresztény fiatalokhoz méltóan kell viselkedniük. Parancsolt ünnepeken a    foglalkozás szentmisével kezdődik. Az iskola kápolnájában  az éppen beosztott osztályok szentmisén vesznek részt.

 

14. A kis- és nagy iskolakápolnába a tanulók imádkozni a tanítás előtt, a tanítás után vagy nagyszünetben szabadon mehetnek. A rendtartásra, díszítésre a kijelölt osztályok ügyelnek az osztályfőnök és hitoktatók irányításával.

 

15. A pedagógus megszólítása a következő: igazgató úr, igazgató helyettes úr,   tanárnő, tanár úr, lelkiatya, esperes úr, nevelő néni.

A személyzet megszólítása: titkárnő, gondnok bácsi, gondnok úr, takarító néni stb.

 

 

 

16. Köszönési formák az iskolában a következők:

-            Dicsértessék a Jézus Krisztus !

-            Isten vele! Isten áldja !

 

17. Tilos az épület és a berendezés rongálása, a kihívó öltözködés. Tilos az illetlen beszéd és viselkedés. Minden tanuló köteles maga és tanulótársai egészségére ügyelni. A tanuló az iskolában és azon kívül is az egyházi iskolához méltó diákként viselkedik. A kihágásokért megrovás jár. Az ez ellen vétőket a rendes tanuló köteles jelenteni a megfelelő helyen. Az erőszakos illetve szándékos rongálás által okozott kárt a vétkes megtéríti.

 

18. A tanulók nagyszünetben tízóraiért a városba nem mehetnek el. A tízórai elfogyasztása közben ügyelnek a rendre és a tisztaságra.

  Az iskolabüfé reggel 7.00 – tól 10.50-ig tart nyitva. A diákok a büfébe a tanítási órák alatt nem mehetnek.

  Az iskola éttermében az ebédet 12,00- tól 14,15-ig adják ki.

 

19. A bejáró tanulók autóbusz indulásig a kijelölt helységekben, vagy a     folyosókon tartózkodhatnak.

 

II. Az ügyeletes tanító, tanár munkája

 

1.     Az ügyeletes tanító nagyszünetben az osztályokban  lévő diákokra ügyel.

 

2.     Az ügyeletes tanár 7,40 -től 14,00-ig ügyel.

 

3.     Ügyel arra, hogy a tanulók a szünetben is rendesen viselkedjenek. Nagyszünetben ellenőrzi az osztályokat /táblamosás, krétaellátás, szellőztetés/.

 

4.     Ügyel arra, hogy az emeleti részen  a tanulók szünetekben ne nyissák ki az ablakokat, s ne üljenek az ablakpárkányra. /Szellőztetni csak a felső kis ablakszárnyon át lehet, vagy óra alatt a tanár nyithatja ki a nagy ablakszárnyat/.

 

5.     Ha baleset történik, segít, elsősegélyt nyújt és tovább intézkedik.

 

6.     Ha az iskolaépületet valamilyen kár éri /ablak kitörik, WC, neon elromlik stb./ jelenti az igazgatóhelyettesnek vagy a gondnoknak.

 

7.     A gyógyszert fogyasztó tanuló csak az orvos által előírt orvosságot fogyaszthatja, s erről köteles informálni az osztályfőnököt. Antibiotikumot egyáltalán, egyéb gyógyszert csak szakmai véleményezés után adhat a tanulóknak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Az ügyeletes diák feladata

 

1.     A tanítónak segítő ügyeletes diák 7,55 -kor jelentkezik szolgálatra. Táskát, órarendszerinti könyveket is hoz magával.

 

2.     Az ügyeletes diák ügyel a rendre az iskola épületében. Az iskolába érkező vendéggel szemben illedelmesen viselkedik, segít neki a tájékozódásban. Engedély nélkül egyetlen tanulót sem enged ki az épületből.

 

3.     Az ügyeletes diák 8.00 órakor bezárja a bejárati ajtót, az érkezőket csengetés után engedi be. Köteles az ügyelet során minden bejövő és kimenő személyt beírni az ügyeletes papírra. Ez vonatkozik a szünetekben  és tanítás alatt kimenő tanulókra is.

 

4.     A tanítási órák alatt ellenőrzi a rendet a folyosón /összeszedi a szemetet, lekapcsolja a fölöslegesen égő lámpákat, a WC-ben ellenőrzi a csapokat/. Minden tanuló 1 ügyelet alatt /3 tanítási óra/ köteles egyszer az iskola épülete előtt összeszedni a szemetet.

 

5.     Ha valamilyen rendellenességet észlel, valamilyen kihágást tapasztal, azonnal jelenti az igazgatónak, a helyettesnek vagy az ügyeletes tanárnak.

 

IV.A hetesek feladata és kötelessége

 

1.     A két hetes időben érkezik, hogy az osztályt előkészítse. A tantermet tanítás után tisztán hagyják, a táblát legalább naponta egyszer lemossák.

 

2.     Ügyelnek arra, hogy a diákok csöngetés után a helyükön fegyelmezetten várják az érkező pedagógust.

 

3.     A tanításhoz szükséges segédeszközt a szaktanártól kikérik, vagy segítenek a pedagógusnak a segédeszközök helyszínre szállításában.

 

4.     Gondoskodnak arról, hogy az osztályban mindig elég kréta legyen.

 

5.     Ha a csengetés után 10 perccel nincs pedagógus az osztályban, akkor ezt jelentik az igazgatóhelyettesi irodában vagy a tantestületiben.

 

6.     Jelentik a hiányzó tanulókat, s beszámolnak az osztályban történt kihágásokról.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. A magaviselettel kapcsolatos egyéb tudnivalók

 

1.     Az a tanuló, aki zavarja az órát, tanítójával szemben tiszteletlenül viselkedik, társait szándékosan megbántja, megsérti, csúfolja, az iskola berendezését rongálja, osztályfőnöki megrovást –szóbeli figyelmeztetést, írásbeli bejegyzést kap. Három bejegyzés után az osztályfőnök behívja a szülőt. Súlyos vétség esetén a szülő azonnal beidézhető.

 

2.     A szülő a tanulónak írásban félévenként maximum kétszer 1 napot igazolhat. További esetekben az iskola igazgatóságára kell kérvényt beadnia.

 

3.     Az iskolaépületből tanítási idő alatt csak az osztályfőnök engedélyével távozhat a tanuló. Ha az osztályfőnök nincs az iskolában, akkor az igazgatóhelyettestől vagy az igazgatótól kell engedélyt kérni.

 

4.     A tanuló a hiányzás után az iskolában való megjelenéstől 3 napon belül köteles igazolni az elmulasztott órákat. Minden igazolásnak tartalmazni kell a szülő aláírását is. Ha ez nem történik meg, akkor az osztályfőnök a hiányzást igazolatlannak minősítheti.

 

5.     Indokolatlan késésekért illetve az igazolatlan hiányzásokért a következő büntetés jár:

-         3-szor késik az óráról – 1 igazolatlan óra

-         1-2 igazolatlan óra –       osztályfőnöki megrovás

-         3-4 igazolatlan óra –       igazgatói megrovás

-         5-6 igazolatlan óra -        igazgatói megrovás + 2-es magaviselet

-         7-12 igazolatlan óra -      igazgatói megrovás + 3-es magaviselet

-         13 – tól                          feltételes kizárás vagy kizárás

 

6.     A tanuló köteles minden nyilvános fellépését jelenteni az osztályfőnökének.

 

7.     Példás viselkedéséért, feladatainak mintaszerű teljesítéséért, az osztály, az iskola jó

képviseletéért és rendkívüli tettéért a tanuló a következő dicséret valamelyikében részesülhet: a) osztályfőnöki dicséret, b) igazgatói dicséret. Indokolt esetekben a dicsérettel egyben a tanuló könyv-, esetleg egyéb megfelelő tárgyi jutalomban részesülhet (díszoklevél stb). A dicséretet közlik a szülőkkel, és bejegyzik az osztálynaplóba.

 

8.     Azok a tanulók, akik megsértik az iskola rendszabályát és a tanárok illetve az osztályfőnök figyelmeztetése után sem javulnak meg, a középiskolákra vonatkozó rendszabályok szerint lesznek megbüntetve a kihágás mértéke szerint.

 

9.     Az első szülői értekezleten az osztályfőnök ismerteti a szülőkkel az iskola belső házirendjét.

 

10. Minden pedagógus következetesen betartja az ENSZ 1959. 11.20-án elfogadott ”A gyerek jogai” című alapokmányát.

 

Ipolyság, 2007. szeptember 15-én                                                   Mgr.Pálffy Dezső,  igazgató                                                                                                        

 

tkező helyen találja meg: http://help.edupage.org/